Pensionisterne holdt møde - bl.a. om kongressen, årsmødet og arbejdet i Pensionistforum i Hovedstaden Øst.
Torsdag den 29. oktober var der indkaldt til møde.Dagsordenen var dels referater fra Kongres 2009, fra Pensionisternes Årsmøde i september og fra seneste møde i Pensionistforum (Hovedstaden Øst), dels nedsættelse af et seniorudflugtsudvalg.
Ole Lyngsie fra Ballerup, der er kongresdelegeret fra fraktion 4, deltog på mødet og gav en levende tilbagemelding fra både kongressen og årsmødet. Se links.
Ole Sørensen orienterede om møderne i pensionistforum, som han hidtil har repræsenteret Rudersdalkredsen sammen med Verner Hylby og Leif Rasmussen, men hvor han nu ønsker at trække sig. Der var enighed om ikke at vælge en ny repræsentant, idet vi jo har to tilbage. Men skulle der være interesserede, kan man melde sig som suppleant.
Endelig blev Tove Bjørlig og Annemarie Jørgensen (tidligere Skovlyskolen) valgt som seniorudflugtsarrangører af de længere ture, idet Ole Sørensen af helbredsmæssige årsager gerne ville aflastes på det område.
Der var stor tak til Ole Sørensen for hans arbejde både i pensionistforum og som tur-arrangør.




